Már itt is vagyok a soron következő évből, 1974-ből választott koronggal.
A Lynyrd Skynyrd amerikai csapat 1964 óta létezik, eleinte még The Noble Five néven próbáltak szerencsét. A zenekar alapítói: Ronnie Van Zant (énekes), Allen Collins (gitáros) és Gary Rossington (gitáros). Egy évvel később csatlakozott a trióhoz Bob Burns (dobos) és Larry Junstrom (bassze- ros). Több névcsere után megállapodtak a Lynyrd Skynyrd névnél (gimnáziumi tornatanáruk, Leonard Skinner neve után, aki nem kifejezetten szimpatizált az ilyen hosszú hajú rockerfazonokkal. A sors különös fintora, hogy később baráti kapcsolat alakult ki köztük. :) ).
Hamarosan, 1970-ben cirka 1 év erejéig Ricky Medlocke is csatlakozott a srácokhoz, és ekkoriban két dobosa volt a csapatnak (Medlocke egy ideig egyedül is tartotta a frontot, míg Burns ideiglenesen elhagyta a bandát). Medlocke '96-ban visszatért a zenekarba, és máig tagja a csapatnak.
Tracklist:
01. Sweet Home Alabama
02. I Need You
03. Don't Ask Me No Questions
04. Workin' for MCA
05. The Ballad of Curtis Loew
06. Swamp Music
07. The Needle and the Spoon
08. Call Me the Breeze
A "Second Helping" album, ahogy a címe is mutatja, a második nagylemeze a csapatnak.
Tagok az album készítésekor: Van Zant, Collins, Rossington, Burns, Ed King (gitáros), Leon Wilkeson (basszeros) és Billy Powell (billentyűs).
Már a legelső lemezük is sikeres volt, rajongói bázisuk pedig továbbra is rohamosan nőtt (részben a The Who zenekarral való turnézásuknak köszönhetően), a második albummal viszont minden kétséget kizáróan, végérvényesen beírta a Lynyrd Skynyrd magát a nagyok sorába. Ez nem is csoda, ilyen szuper dalokkal, mint pl. a Sweet Home Alabama, ami már a lemez megjelenésének idején is óriási siker volt. Ez egyébként egyfajta "válasz-dal" Neil Young "Southern Man"-jére (Van Zant és Young nem vetélytársak, sokkal inkább egymás zenéjének rajongói és barátok voltak, így ez a dal is ennek jegyében született).
A zenekar karrierjét egy súlyos baleset törte derékba, 1977-ben, három nappal az ötödik, "Street Survivors" című lemezük megjelenése után, egy repülőgép-szerencsétlenségben a két pilóta és a menedzser mellett a csapat három tagja is életét vesztette (Ronnie Van Zant énekes, Steve Gaines gitáros és nővére, Cassie, aki háttérénekese volt a csapatnak). Steve 28, Ronnie és Cassie 29 évesek voltak. A repülőgép üzemanyaga kevéssel úti célja elérése előtt kifogyott, és bár a pilóta megkísérelte a kényszerleszállást, ez nem sikerült, és lezuhantak egy erdőben. Az ütközésben a repülőgépen tartózkodó többi utas, köztük a zenekar többi tagja, Collins, Rossington, Wilkeson, Powell, Pyle (1974-ben, dobosként szegődött az együtteshez) és Hawkins (1975-től háttérvokálos volt a csapatban) is súlyosan megsebesült.
A csapat ekkor - érthető okokból - feloszlott. 1987-ben újraszerveződtek: a balesetet túlélő tagok mellett (Hawkins és Collins kivételével) új énekes került a zenekar élére, mégpedig elveszített társuk, Ronnie öccse, Johnny. Collins egy autóbaleset következtében lebénult, de zenei rendezőként továbbra is a zenekar életének része maradt. Később tüdőgyulladást kapott, és 1990-ben, csupán 37 évesen elhunyt.
A Lynyrd Skynyrd még napjainkban is aktív, legutóbbi lemezük 2012-ben jelent meg. A '64-es alapítók közül mára már csak Rossington zenél a csapatban.
"Well you know that I need you
More than the air that I breathe
And I guess I'm just trying to tell you woman
Oh, what you mean to me"
(I Need You)
Így, hogy írtam a zenekar kalandos és hányatott életéről, ideje most már rátérni a szóban forgó lemez dalaira is.
Itt van egyből az első dal a lemezről, a híres-neves "Sweet Home Alabama". Sok évvel ezelőtt a "Mindenütt nő" c. filmben hallottam 2 feldolgozását is (aminek egyébként eredeti címe megegyezik a dal címével), és akkor szerettem bele ebbe a dalba úgy istenesen. :) Aztán pár hete a Shinedown-féle "Simple Man" kapcsán rátaláltam a Lynyrd Skynyrd-re (mert ugyebár az ő első lemezükön jelent meg ez a dal), és onnan találtam el a S.H.A.-ig, mert őszintén: gőzöm sem volt, hogy eredetileg ez is az ő daluk. :D Igen, tudom, ez megint csak az én szegénységi bizonyítványom... Mindenesetre imádom ezt a dalt, és ez tényleg eredetiben a legjobb.
Tovább menvén a számlistán, az "I Need You" is első hallásra megfogott. Nincs túlragozva, mégis annyira jó... *-*
"Oh baby, I love you
What more can I say
Oh baby I need your sweet lovin
I miss you more every day"
(I Need You)
Ami még nagy-nagy kedvenc, az a korong záróakkordja, a "Call Me the Breeze". :) Egyik nagy szerelmem ez a fajta zene: a lábam mindig önálló életre kel, amint meghallom. Úristen, mekkora bulit csinálhat/csinálhatott a koncertjein a Lynyrd Skynyrd! :) Garantálom, hogy lesz még róluk szó a későbbiekben is, nagyon tetszik a zenéjük, úgyhogy tutira nem állok meg 1 albumnál. :) Ez a lemez úgy tökéletes, ahogy van, nem hiába fogok rá annyi pontot adni, amennyit adok... ;)
Ezúttal sem ér meglepetés senkit sem a legjobb dal kiválasztásánál. :) Bátran ajánlom, nem csak ezt a dalt, de az egész lemezt mindazoknak, akik bármiféle vonzalmat éreznek a country- és blues rock iránt. :)
Lynyrd Skynyrd - Sweet Home Alabama
Osztályzat: 10/10
Kommentek