A mai Three Days Grace-es bejegyzésem írása közben az is felötlött bennem, hogy mi lenne, ha összegyűjteném egy csokorba (vagy inkább többe, mert elég sok ilyen csapat van...), hogy melyek azok a zenekarok, akik - akár fennállásuk ideje alatt többször is - énekest váltottak, ilyen-olyan okból kifolyólag. Az ember ilyenkor önkéntelenül hasonlítgatásokba bonyolódik, úgyhogy linkelek majd zenéket is a régi és új énekesekkel, legyen ez egy "akkor és most" vagy "ilyen volt - ilyen lett" sorozat... :) Aztán döntse el mindenki, hogy melyikükkel volt ütősebb az adott zenekar. ;)
Three Days Grace
Adam Gontier → Matt Walst
Adam 2012 végén jelentette be, hogy "egészségügyi okokból" kiszáll a Three Days Grace-ből. Ezt ügyvédjén keresztül közölte volt csapattársaival, akik persze csöppet sem vették jó néven, hogy egykori társuk 20 év barátság és közös munka után az ügyvédjével üzeni meg, hogy részéről vége. Azonban the Show must go on, úgyhogy "Transit of Venus" turnéjuk erejéig felkérték a basszusgitáros Brad Walst öccsét, Matt-et (a My Darkest Days énekesét), hogy ugorjon be turné-énekesnek. A közös munka olyan jól sikerült, hogy 2014 márciusában a zenekar bejelentette, hogy felvették Matt-et állandósra is, szóval azóta ő az új énekese a TDG-nek.
Adam, 2006:
Matt, 2014:
Nightwish
Tarja Turunen → Anette Olzon → Floor Jansen
Az egyik legnagyobb port kavart frontember-váltással mindenképpen a Nightwish jár elöl - már csak azért is, mert ők kétszer is váltottak (és ezek után én kötve hiszem, hogy Floor-nál lehorgonyoznának véglegesen...).
Pályafutásuk Tarja Turunen-nel az élen kezdődött, különleges hangi adottságai, opera-stílusú éneke tette a Nightwisht igazán azzá, aki lett: az "operametál" neves képviselőjévé.
Tarja 10 évig volt tagja a formációnak: 2005-ben egy nyílt levél formájában tették ki a bandatagok énekesnőjük szűrét az együttesből. Az indok az volt, hogy Tarja hozzáállását a zenekarhoz a pénz és a férje annyira megváltoztatta, hogy már nem sok keresnivalója volt a srácok között (a levelet Toumas Holopainen billentyűs írta, de mindegyik bandatag alászignózta, így fejezvén ki egyetértésüket). Tarját, állítása szerint sokkolta ez a levél, mivel azelőtt erről szó sem volt, hogy meg akarnának tőle válni, a távozására felhozott okokat pedig indokolatlannak tartja. Így hát a népszerű, finn szimfonikus csapat énekesnő nélkül maradt, Tarja pedig önálló pályafutásba kezdett, mint szólóénekes - megjegyzem, nem kevés sikerrel, azóta már 4 lemeze jelent meg.
Ezután megindult a megüresedett posztért vívott küzdelem is: a fiúk a beérkezett demók segítségével próbálták kiválasztani Tarja legmegfelelőbb utódját. A választás aztán az "Alyson Avenue" nevű csapat exénekesnőjére, a svéd Anette Olzon-ra esett. Toumas ragaszkodott hozzá, hogy az új énekesnő személyazonosságára vonatkozó adatokat ne adjanak ki addig, míg el nem készül az új anyag, mert nem szerette volna, ha az új tagot egy kép vagy a korábbi munkássága alapján ítélik meg a Nightwish-rajongók. A választás vélhetően így is sok rajongót taszított el a csapattól: sokak szerint Anette hangja túl gyenge, nem illett a Nightwish által képviselt stílusba. Anette azonban maradt, és ennek megfelelően a Nightwish is kicsit átalakult zeneileg, stílusilag is. 6 év után aztán váratlanul ismét robbant a bomba: Anette is lapátra került. 2012-ben a turnéjuk alatt lebetegedett, és a srácok ahelyett, hogy lemondták volna a további koncertjeiket, mégis színpadra léptek, Anette-et pedig más együttesek vokalistáival, énekesnőivel helyettesítették, énekesnőjük megkérdezése nélkül. Anette-nek ez aztán persze rosszul esett, és bár végigcsináltak még pár koncertet ezután, a közös munka mégsem ment már jól. Hivatalosan "közös megegyezéssel" váltak meg Anette-től, az ő állítása szerint viszont őt is ugyanúgy "kirúgták", ahogy annak idején Tarját, csak kevesebb felhajtással... A turné további állomásait már Floor Jansen-nel nyomták le (ő az After Forever és az általa alapított ReVamp énekesnője). Olyan híresztelések is szárnyra kaptak, miszerint Floor már Anette távozása előtt felkérést kapott a Nightwish tagjaitól, hogy tanulja a dalokat, mert valószínűleg be kell majd ugrania - ez alapján jó ideje érlelődhetett már a tagokban a döntés, hogy megválnak Anette-től, az énekesnő kiborulása már igazán nem osztott, nem szorzott...
Floor aztán, ahogyan várható is volt, 2013-tól teljes értékű tagja lett a zenekarnak.
Tarja, 2004:
Anette, 2011:
Floor, 2015:
Kommentek