Ilyen még eddig nem igazán fordult elő: most kénytelen voltam megsaccolni az évszámot, mert neten is kb. minden oldalon más évszám szerepel... Megnéztem a zenekar oldalán is, hogy most akkor melyik az igaz, de a kiadványaiknál ott sem szerepel évszám (naaagy hiányosság!). Mindenesetre legtöbb helyen 1981-et írnak, szóval akkor vegyük úgy, hogy 1981-ben adták ki (lol).
Az Eddát sem hiszem, hogy bárkinek is úgy komolyabban be kell mutatni, elvégre hazánk egyik legismertebb és legrégebb óta fennálló rockcsapatáról van szó. A slágereiket egy ország dúdolja, ám azt én sem hittem volna, hogy az untig ismételt Kölyköd voltam, A kör, A hűtlen, Éjjel érkezem, Álmodtam egy világot, Elhagyom a várost stb. dalaikon kívül még más olyan dal is lapul a lemezeiken, amit később majd szívesen előveszek újra és újra. Pedig most így történt.
Az Edda két miskolci egyetemista, Halász József dobos és Ferenczi Zoltán szólógitáros kezdeményezéséből jött létre 1974 körül. Elődje a Griff nevű zenekar volt 1973-ban, ami tulajdonképpen mindenféle zenét játszott, olyat, amilyet épp a közönség hallani akart. Próbateremként egy egyetemi kollégiumi pincét rendeztek be: a próbákra viszont szükségük is volt, hisz formációjukat megyeszerte hívták koncertezni. Pár hónap múlva a zenekar már névcserén gondolkodott, és az óizlandi-germán irodalom két fontos alkotásának címe után választották az Edda nevet. Úgy tűnt ez a névválasztás sem lett túl szerencsés, politikai okokból problémák léptek fel, ám a csapat ezt sikeresen meg is oldotta.
Számtalan zenész megfordult a zenekarban, és mivel akkori énekesük, Fodor Attila is kilépett (bevonult katonának), Pataky Attila lett az új énekes, aki hamar frontemberré is vált, és napjainkban is oszlopos tagja a csapatnak. Hamarosan Halász József Zalaegerszegre költözött, így kénytelen volt elhagyni a zenekart, és ezután Pataky lett a zenekar vezetője.
1977 táján csatlakozott az együtteshez Slamovits István, aki gitáros és énekes lett az Eddában. Zenéjük ezután inkább a kemény rock felé mozdult el, ennek megfelelően "Edda Művek"-re változtatták a zenekar nevét is. A miskolci kisebb csapatokból toboroztak tagokat az Edda Művekbe a legjobb zenészek közül, egyfajta "szupercsapatot" hozva létre ezzel, és eltökélt szándékuk volt, hogy országos ismertséget szerezzenek maguknak. Hosszú és fáradságos munkával, de végül el is érték céljukat.
A zenekar tagjai a lemez megjelenésekor: Pataky Attila (ének), Slamovits István (gitár, ének), Barta Alfonz (billentyűsök), Zselencz László (basszusgitár), Csapó György (dobok).
"Ment a hűtlen nehéz fejjel,
Visszamenne, de ő már nem kell;
Érzi, hálátlan lett sorsa,
Keserű könnye arcát mossa."
(A hűtlen)
Tracklist:
01. Kölyköd voltam
02. A hűtlen
03. Kínoz egy ének
04. Kék sugár
05. A keselyű
06. A torony
07. Ítélet
08. Néma völgy
Teljesen szkeptikusan kezdtem ezt a lemezt hallgatni. Őszintén: Pataky Attila számomra soha nem volt túl szimpatikus jelenség. A munkásságát elismertem mindig, de különösebben nem voltam Edda-fan sosem. Ezután viszont valószínűleg többször fogok Eddát hallgatni, mert ez bizony jó! És most nem csak az album első két daláról beszélek, amelyek esetén pusztán a címeiknek említésére 10-ből minimum 9-en azt mondanák itthon, hogy "ja, azokat ismerem!" (megjegyzem, véleményem szerint "A hűtlen" az egyik legszebb dal, amit valaha írtak kishazánkban, pláne ebben a műfajban), hanem pl. itt "A keselyű", ami szerintem egy nagyon jó kis dal. Kellően sötét és borongós hangulatú, annyira különbözik attól, amivel én eddig az Eddát azonosítottam.
A Kínoz egy ének zenei alapját meg egész egyszerűen imádom. :) De hát lehet ezt nem szeretni?!
Az is érdekes egyébként, hogy a lemezen hallható dalok közül néhány filmzene is egyben: a Ballagás c. 1980-as filmben csendül fel pl. a Kölyköd voltam (főcímdalként) és a Néma völgy (végefőcím).
Bár ezúttal is több dalt ki tudnék emelni kedvencként, de én mégis ennél maradok most:
Edda Művek - Kölyköd voltam
Osztályzat: 10/9
Kommentek