HTML

Kövesd a blogot Facebook-on is!

Zene füleimnek...

A blogon szereplő bejegyzések NEM KRITIKÁK! Úgy gondolom, a kritikákat hozzáértő emberek írják, én pedig nem vagyok kritikus, és ez a blog sem egy kritikai blog! Ez egy naplószerű blog, személyes gondolatokkal, történésekkel... Ha nem tetszik, amiket írtam, csak úgy, saját szórakoztatásra, akkor keressetek olyat, ami tetszik, és ne álljatok le szitkozódni, sértegetni, trollkodni. Köszöntem... Akik viszont a zenék miatt jöttek, és nem piszkálódni, azoknak üdv itt, és jó böngészést, zenehallgatást. =) ---------------------------------------------------------------------------------------------------Kedvenc vagy épp "nemkedvenc" albumaim gyűjtőhelye - egyszóval minden, amit valamikor, valahol hallottam, és amiről majd viszonylag röviden, nem túlragozva, kertelés nélkül majd jól megmondom a magamét. Ne lepődjetek meg egy-egy albumon, hogy mit keres itt: utálok úgy leszólni egy bandát, hogy nem is ismerem a zenéjüket... Ennek nem vagyok híve... Egyébként - mint ahogy hamarosan ki is fog derülni, ha tovább böngészel - leginkább a rock, metál műfajban, valamint ezek alműfajaiban kalandozom majd (néha lehetséges, hogy becsúszik 1-1 olyan lemez, aminek nem sok köze van ezekhez a műfajokhoz, de ha tetszik, akkor mindenképpen fogok ilyenekről is blogolni) A bejegyzésekben pirossal kiemelt trackekre felhívom figyelmeteket, mert nekem nagyon tetszenek. Hátha másnak is. Minden albumot pontozok 1-10es skálán, kiemelve az általam legjobbnak vélt dalt. Jobb oldalt különböző szempontok szerint böngészhettek is a bejegyzések között, valamint összegyűjtöttem néhány hasznos és érdekes linket is, ezeket is érdemes meglesni. :) Nem vagyok szakértő, se újságíró. Ezek kizárólag csak egy zenebolond firkálmányai az általa hallgatott/hallott albumokról - szigorúan szubjektíven. --------------------------------------------------------------------------------------------------- Ha letöltés miatt tévedtél be, akkor csalódni fogsz: itt nincsenek letölthető albumok, és nem is lesznek. ----------------------------------------------------------------------------------------------- Az előadókkal illetve a megjelenésekkel kapcsolatos háttérinformációk forrása az előadók hivatalos oldalai, valamint a magyar és angol nyelvű wikipédiás oldalak. --------------------------------------------------------------------------------------- A blogot indítottam: 2010.07.27.

Heti toplistáim, új dalokkal:

(katt a képre)

weekly_top.jpg

Online látogatók száma:

Véleményezett albumok

Előadó, kiadó, év, nemzetiség, műfaj, értékelés

Címkefelhő

Kommentek

  • Slepy: Nekem is a Halo On Fire a kedvencem erről az albumról. :) (2017.06.09. 20:55) Metallica - Hardwired… to Self-Destruct (2016)
  • **Valcsa**: @Jurancsik Eszter: No igen, lassan már sajnos erről lesz híres a Nightwish, hogy minden énekesnőjüknek ilyen látványos módon kötnek útilaput a lábára... :/ Floor helyében én ezek után már nem lennék... (2016.11.23. 17:26) Nightwish - Once (2004)
  • Spectroli: Most nem értek egyet veled. A TNotB a kemény zene, egyik legnagyobb mesterműve. (2016.11.23. 17:10) Iron Maiden - The Number of the Beast (1982)
  • Jurancsik Eszter: @**Valcsa**: Felhagytak, amikor Anette-t kivágták a csapatból (véleményem szerint ugyanolyan gusztustalan módon, mint Tarját, csak kisebb hajcihővel...). Anette szólómezén bebizonyította, hogy tehet... (2016.11.23. 17:10) Nightwish - Once (2004)
  • **Valcsa**: @Jurancsik Eszter: Ez teljes mértékben így van. Kettejük hangja nagyon különböző, ezért sem értettem, miért kell erőltetni, hogy Anette régi Nightwish dalokat énekeljen... :/ Valljuk be, Tarja azért... (2016.11.22. 10:33) Nightwish - Once (2004)
  • Jurancsik Eszter: Sajnos annak idején Tuomas agyszüleménye volt, hogy Anette énekeljen Tarjás dalokat is. A gáz csak annyi, hogy Tarja operaénekesnő, Anette pedig más képzettséggel rendelkezik. Szép hangszíne van, és... (2016.11.22. 10:28) Nightwish - Once (2004)
  • Figy L M 1 ideYEeeah: A Lost In Forever hatalmasat szól. Nálam első hallásra átjött. :-) (2016.11.14. 20:51) Beyond The Black - Lost In Forever (2016)
  • **Valcsa**: @FigyL.M. 1 ideYEeeah: Mindenképpen. :) (2016.10.21. 14:34) Pokolgép - Metálbomba (2016)
  • Figy L M 1 ideYEeeah: @**Valcsa**: Pedig a Rudán-korszakuk a legjobb. :) Ajánlom figyelmedbe ízlelgesd azt is. Megéri ráfordítani az időt, és majd rájössz hogy eddig mit hagytál ki. De még nem késő. :) (2016.10.21. 14:32) Pokolgép - Metálbomba (2016)
  • **Valcsa**: @FigyL.M. 1 ideYEeeah: Reméltem, hogy a "Hol van a szó"-t nem fogod kihagyni a linkelésből. :) A Rudán-korszakból ezt az egy dalukat ismerem, de ezt szeretem is. :) (2016.10.21. 00:14) Pokolgép - Metálbomba (2016)
  • Utolsó 20

Edda Művek - Edda Művek 2. (1981)

**Valcsa** 2014.04.10. 22:57

edda edda művek 2 1981.jpegIlyen még eddig nem igazán fordult elő: most kénytelen voltam megsaccolni az évszámot, mert neten is kb. minden oldalon más évszám szerepel... Megnéztem a zenekar oldalán is, hogy most akkor melyik az igaz, de a kiadványaiknál ott sem szerepel évszám (naaagy hiányosság!). Mindenesetre legtöbb helyen 1981-et írnak, szóval akkor vegyük úgy, hogy 1981-ben adták ki (lol).
Az Eddát sem hiszem, hogy bárkinek is úgy komolyabban be kell mutatni, elvégre hazánk egyik legismertebb és legrégebb óta fennálló rockcsapatáról van szó. A slágereiket egy ország dúdolja, ám azt én sem hittem volna, hogy az untig ismételt Kölyköd voltam, A kör, A hűtlen, Éjjel érkezem, Álmodtam egy világot, Elhagyom a várost stb. dalaikon kívül még más olyan dal is lapul a lemezeiken, amit később majd szívesen előveszek újra és újra. Pedig most így történt.
Az Edda két miskolci egyetemista, Halász József dobos és Ferenczi Zoltán szólógitáros kezdeményezéséből jött létre 1974 körül. Elődje a Griff nevű zenekar volt 1973-ban, ami tulajdonképpen mindenféle zenét játszott, olyat, amilyet épp a közönség hallani akart. Próbateremként egy egyetemi kollégiumi pincét rendeztek be: a próbákra viszont szükségük is volt, hisz formációjukat megyeszerte hívták koncertezni. Pár hónap múlva a zenekar már névcserén gondolkodott, és az óizlandi-germán irodalom két fontos alkotásának címe után választották az Edda nevet. Úgy tűnt ez a névválasztás sem lett túl szerencsés, politikai okokból problémák léptek fel, ám a csapat ezt sikeresen meg is oldotta.
Számtalan zenész megfordult a zenekarban, és mivel akkori énekesük, Fodor Attila is kilépett (bevonult katonának), Pataky Attila lett az új énekes, aki hamar frontemberré is vált, és napjainkban is oszlopos tagja a csapatnak. Hamarosan Halász József Zalaegerszegre költözött, így kénytelen volt elhagyni a zenekart, és ezután Pataky lett a zenekar vezetője.
1977 táján csatlakozott az együtteshez Slamovits István, aki gitáros és énekes lett az Eddában. Zenéjük ezután inkább a kemény rock felé mozdult el, ennek megfelelően "Edda Művek"-re változtatták a zenekar nevét is. A miskolci kisebb csapatokból toboroztak tagokat az Edda Művekbe a legjobb zenészek közül, egyfajta "szupercsapatot" hozva létre ezzel, és eltökélt szándékuk volt, hogy országos ismertséget szerezzenek maguknak. Hosszú és fáradságos munkával, de végül el is érték céljukat.
A zenekar tagjai a lemez megjelenésekor: Pataky Attila (ének), Slamovits István (gitár, ének), Barta Alfonz (billentyűsök), Zselencz László (basszusgitár), Csapó György (dobok).

"Ment a hűtlen nehéz fejjel,
Visszamenne, de ő már nem kell; 
Érzi, hálátlan lett sorsa,
Keserű könnye arcát mossa."
(A hűtlen)

Tracklist:

01. Kölyköd voltam
02. A hűtlen
03. Kínoz egy ének
04. Kék sugár
05. A keselyű
06. A torony
07. Ítélet
08. Néma völgy

Teljesen szkeptikusan kezdtem ezt a lemezt hallgatni. Őszintén: Pataky Attila számomra soha nem volt túl szimpatikus jelenség. A munkásságát elismertem mindig, de különösebben nem voltam Edda-fan sosem. Ezután viszont valószínűleg többször fogok Eddát hallgatni, mert ez bizony jó! És most nem csak az album első két daláról beszélek, amelyek esetén pusztán a címeiknek említésére 10-ből minimum 9-en azt mondanák itthon, hogy "ja, azokat ismerem!" (megjegyzem, véleményem szerint "A hűtlen" az egyik legszebb dal, amit valaha írtak kishazánkban, pláne ebben a műfajban), hanem pl. itt "A keselyű", ami szerintem egy nagyon jó kis dal. Kellően sötét és borongós hangulatú, annyira különbözik attól, amivel én eddig az Eddát azonosítottam.
A Kínoz egy ének zenei alapját meg egész egyszerűen imádom. :) De hát lehet ezt nem szeretni?!
Az is érdekes egyébként, hogy a lemezen hallható dalok közül néhány filmzene is egyben: a Ballagás c. 1980-as filmben csendül fel pl. a Kölyköd voltam (főcímdalként) és a Néma völgy (végefőcím).
Bár ezúttal is több dalt ki tudnék emelni kedvencként, de én mégis ennél maradok most:

Edda Művek - Kölyköd voltam

Osztályzat: 10/9

Címkék: rock 1981 hard rock magyar előadó 9* Edda Művek |blog 2014| -TimeTravel1-

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://zenefuleimnek.blog.hu/api/trackback/id/tr706013462

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása